Видове котли

Столетия хората са живеели, палейки печки във всяко помещение. Това е било трудоемка и неудобна структура за отопление, свързана с много чистене и целодневно обслужване на печките и огнищата. С навлизането на новите технологии се създава отоплението с парно, чрез една обща горивна камера ( котел) и система от тръби и радиатори. Предимствата на отоплението с котел са многобройни. Поддържа се само една камера за горене, която в зависимост от енергийният източник изисква повече или по-малко грижи и почистване. Чрез система от тръбна инсталация и радиатори се отоплява цялото жилище.
Монтираните вентили позволяват регулиране на подаваната топлина и реализацията на
икономии за тези помещения, които не се използват или трябва да бъдат отоплявани в ограничен период от време спрямо останалите.
При проектиране на локално парно често се комбинира отопление на жилището и осигуряване на топла вода за битови нужди. При използването на твърдо или течно гориво, често се прави успоредно комбиниране на електрически модул към котела, за подсигуряване на прецизно управляем и същевременно резервен източник на енергия .
Котелът е най-важната част от централната отоплителна система. Това е голяма горивна камера, която в зависимост от конструкцията и проекта се захранва периодично с природен газ ( в газифицираните райони), нафта, въглища, брикети, пелети, дърва за горене, ел.енергия и др.

В зависимост от своето предназначение котлите са няколко типа: водогрейни котли,
отоплителни котли, комбинирани котли
В зависимост от вида енергиен източник котлите за отопление биват няколко вида:
котли на твърдо гориво (дърва), котли на въглища, нафтови котли, газови котли (стенни котли на газ, кондензни газови котли), парни котли (паровой котел), котли на биомаса, котли на ток (електрически), котли на пелети, пиролизни, електродни, електролизни, йонни котли
Някои от най-популярните производители на котли у нас са : Ерато, Атмос, Аристон, Дакон, Прити, Юнкерс, Дипломат. Освен котел от български производители, можете да избирате и от широка гама вносни котли - чешки, турски, руски, китайски. В сайтове за обяви, можете да намерите котли втора употреба на ниски цени.

3 коментара:

Анонимен каза...

Здравйте
Може ли някой да ми каже какво представляват тези котли на биомаса. Интересува ме дали е възможно да се използва за горене в котел, растителна суха маса - суги листа, слама, шума и обелки от бадеми и др.

Анонимен каза...

Котлите на биомаса са всъщност котли за екобрикети. Екобрикетите представляват слепени с лепкаво вещество ( смола няква) надробени растителни частици - стърготини, сухи листа, клони и пр.

Анонимен каза...

"Котлите на биомаса са всъщност котли за екобрикети. Екобрикетите представляват слепени с лепкаво вещество ( смола няква) надробени растителни частици - стърготини, сухи листа, клони и пр."

Реших че такъв грешен коментар не е добре да остава последен :).
1. Котлите на биомаса работят с дърва цепени и метровки, екобрикети, екопелети, дървесен чипс, слама на бали и др.
2. Спояването на частиците дървесина/слама се осъществява от размекнатия лигнин - никакви смоли няма, никакви лепила ;).

Обяви за отоплителни котли и инсталации